ABC sesji

Jak przygotować się do sesji?

Często zadajecie nam pytania o to jak się przygotować do sesji fotograficznej. Nie ma na to pytanie jednej konkretnej odpowiedzi, przygotowaliśmy jednak garść wskazówek, aby rozwiać ewentualne wątpliwości 🙂

Przede wszystkim: to nie matura, ani rozmowa kwalifikacyjna, nie ma potrzeby się denerwować, stresować – obiektyw to „widzi” i trudniej o spektakularny efekt. Dlatego starajmy się przyjść uśmiechnięci, bez niepotrzebnego stresu, sesja zdjęciowa w takiej pogodnej atmosferze ZAWSZE kończy się fantastycznymi rezultatami, a przecież o to właśnie chodzi 🙂

Strój, to bardzo ważny element wpływający na końcowy efekt. Oczywiście zależy on od pory roku, miejsca wykonywania i tematyki sesji zdjęciowej, wieku, indywidualnych preferencji – dlatego trudno o jakieś konkretne wytyczne. Z pewnością eleganckie, nazwijmy je „kościółkowe”, stylizacje będą w większości wypadków prezentowały się na zdjęciach o niebo lepiej niż t-shirt i krótkie spodenki, niemniej – np w przypadku sesji na plaży – luźny strój będzie bardziej „na miejscu”.
Informacja dla Pań: przy bluzkach/sukienkach z odkrytymi ramionami, warto pamiętać o dobraniu biustonosza bez ramiączek.

Rekwizyty – z reguły przygotowujemy je we własnym zakresie, ale jeżeli Państwo/dziecko macie ochotę na kilka ujęć z ulubioną maskotką, pamiątkowym przedmiotem, czy np. czworonogiem – nic nie stoi na przeszkodzie, urozmaici to nasze fotografie.

Zawsze warto przybyć na sesję odrobinę (10-15 min) wcześniej, tak aby mieć chwilkę na rozejrzenie się, zamienienie kilku słów, ustalenie planu działania, czy po prostu przyglądnięcie się jak przebiega poprzednia minisesja (minisesje z reguły umawiamy w odstępach 30-minutowych). Pozwoli to również zacząć zdjęcia o czasie, bez pośpiechu i stresu 🙂

Sesja za nami – i co dalej?

Po sesji zdjęciowej – zabieramy się za obróbkę naszych fotografii. Zgrywamy je na komputer, kolejno każde ujęcie przeglądamy, odrzucamy nieudane (owszem, są i takie 😉 ), a kiedy już wyselekcjonujemy materiał – poddajemy go obróbce, przygotowujemy wersje cyfrowe.

Istotne jest, abyśmy otrzymali od Państwa adres e-mail, na który będziemy mogli przysłać miniatury zdjęć. Podczas każdej sesji powstaje więcej ujęć niż zakłada to ilość określona w jej cenie – robimy tak, z uwagi na to, że każdy ma indywidualne poczucie estetyki, różne ujęcia mogą się podobać różnym osobom, zatem dbając o to, by byli Państwo zadowoleni, przygotowujemy więcej ujęć. Miniatury oznaczone są przezroczystym znakiem wodnym, ale bez obaw, finalne fotografie nie mają żadnych podpisów.

Po otrzymaniu wiadomości e-mail z miniaturami (trwa to do 2 tygodni, jednak w praktyce – najczęściej wysyłamy miniatury już po 3-4 dniach od sesji), zaczyna się Państwa rola: decydują Państwo, które ujęcia podobają się Państwu najbardziej, a następnie – przesyłają nam Państwo listę tych ujęć. Każde ujęcie ma w nazwie swój indywidualny, 4-cyfrowy numer, listę tych numerów musimy otrzymać od Państwa, aby mieć 100% pewność, które ujęcia chcą Państwo otrzymać. To jest też moment, kiedy decydują Państwo o ewentualnych dodatkowych (płatnych) ujęciach oraz odbitkach, albumach, itp.

Kiedy dociera do nas wiadomość z wybranymi przez Państwa ujęciami – przystępujemy do zamawiania odbitek. Korzystamy z zewnętrznego laboratorium, dlatego czas oczekiwania na odbitki bywa różny – od błyskawicznego poza „gorącymi” okresami (sezon świąteczny, walentynkowy, wielkanocny, komunijny, ślubny), po kilku- czy nawet kilkunastodniowy w szczycie powyższych okresów. W międzyczasie – przygotowujemy płyty / nośniki z zamówionymi przez Państwa ujęciami, aby po otrzymaniu odbitek, móc je niezwłocznie przygotować i jak najszybciej Państwu przekazać.
Pracujemy szybko, nasi klienci mogą to potwierdzić. Wśród wielu fotografów powszechne są długie lub bardzo długie terminy oczekiwania na odbiór wykonanych fotografii (nawet 2-3 miesięczne). My pracujemy ekspresowo, nie pobierając za to żadnej dodatkowej opłaty – wyznaczamy własne, wysokie standardy obsługi klientów.